İskenderun Teknik Üniversitesi 2018 2019 Bahar Merkezi Puanla Yatay Geçiş Başvuruları

İskenderun Teknik Üniversitesi 2018 2019 Bahar Dönemi Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Merkezi Yerleştirme Puanına (Ek Madde-1)  Göre Yatay Geçiş

Başvurular, çevrimiçi (online) olarak alınacaktır.

Başvuru yapmak için Tıklayınız

Başvurular, Sonuçlar ve Kayıtlar İle İlgili Tarihler

Açıklama Tarih
Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri 07.01.2019-18.01.2019 (Çevrimiçi başvuru, 18.01.2019 Cuma günü Saat 17:00’da sona erecektir.)
Yatay Geçiş Başvuru Sonuçlarının Açıklanma Tarihi 24.01.2019
 Asil Kazananların Şahsen veya Noter Vekili Aracılığıyla Kesin Kayıt Tarihleri 28.01.2019-31.01.2019
Yedek Kazananlar İçin Açık Kalan Kontenjanların İlan Tarihi 01.02.2019
Yedek Kazananların Şahsen veya Noter Vekili Aracılığıyla Kesin Kayıt Tarihleri 04.02.2019-05.02.2019

 

Ek Madde -1’e göre yatay geçiş ile ön lisans ve lisans programlarımıza öğrenci alınacaktır. Başvuruların değerlendirmesi okulların ilgili kurulları tarafından “Yatay Geçiş Ek Madde-1 Usul ve Esasları” na göre yapılacaktır. İlgili esaslara erişmek için Tıklayınız

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin geçmiş sınavlardaki  yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilerine erişmek için Tıklayınız (Üniversitemize bağlı okulların 2015 yılı öncesi sayısal bilgileri için, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin sayısal bilgileri incelenmelidir.)

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilerine erişmek için Tıklayınız

Yatay geçiş başvuru sonuçları, 24.01.2019 Perşembe günü İSTE Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın http://www.iste.edu.tr/oidb internet sayfasında Duyurular başlığı altında ilan edilecektir.

Başarı Durumuna Göre Yatay Geçiş

Başvurular, çevrimiçi (online) olarak alınacaktır.

Başvuru yapmak için Tıklayınız

Başvurular, Sonuçlar ve Kayıtlar İle İlgili Tarihler

Açıklama Tarih
Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri 28.01.2019-30.01.2019 (Çevrimiçi başvuru, 30.01.2019 Çarşamba günü Saat 17:00’da sona erecektir.)
Yatay Geçiş Başvuru Sonuçlarının Açıklanma Tarihi 01.02.2019
 Asil Kazananların Şahsen veya Noter Vekili Aracılığıyla Kesin Kayıt Tarihleri 04.02.2019-05.02.2019
Yedek Kazananlar İçin Açık Kalan Kontenjanların İlan Tarihi 06.02.2019
Yedek Kazananların Şahsen veya Noter Vekili Aracılığıyla Kesin Kayıt Tarihleri 07.02.2019-08.02.2019

Başarı durumuna göre yatay geçiş ile sadece ön lisans programlarımıza yurtiçinden öğrenci alınacaktır. Kontenjanlar aşağıda belirtilmiştir. Başvuruların değerlendirmesi okulların ilgili kurulları tarafından “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” e göre yapılacaktır. İlgili yönetmeliğe erişmek için Tıklayınız 

Yatay geçiş başvuru sonuçları, 01.02.2019 Cuma günü İSTE Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın http://www.iste.edu.tr/oidb internet sayfasında Duyurular başlığı altında ilan edilecektir.

Çevrimiçi Başvuru Sistemine Yüklenmesi Gereken Belgeler

 1. Öğrenci Belgesi (Belgeyi yükledikten sonra; kayıtlı olduğunuz Üniversite, Fakülte ve Program bilgisini açıklama kısmına girmeniz gereklidir.)
 2. Not Durum Belgesi (Başarı durumuna göre başvuracak adaylar, yüklemelidir.)
 3. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı Tarafından Yapılan Yerleştirme Sonucunu Gösteren Belge (1 adet) (Ek Madde-1 ile farklı programa başvuranlar, bütün puan türlerinin gösterildiği sonuç belgesini sisteme yükleyeceklerdir.)

Çevrimiçi Başvurularda Dikkat Edilecek Hususlar

 1. Başvuru esnasında sisteme yüklenilen belgeler pdf formatında olmalıdır.
 2. Adaylar, Transkriptte (Not Durum Belgesi) yer alan Genel Not Ortalamasının ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından yapılan sınav puanının virgülden sonraki kısmının tamamını çevrimiçi sisteme girmelidir.
 3.  Adaylar, çevrimiçi sistemde başvurularını tamamlamalı ve onaylamalıdır.
 4. Adayların, çevrimiçi başvuru sistemi için kullandıkları e-mail adreslerine Üniversitemizden gönderilen e-postaları kontrol etmeleri, mağduriyet yaşanmaması açısından büyük önem taşımaktadır.
 5. Elektronik ortamda istenilen bilgilerde ve kayıt esnasında istenilen belgelerde yanlış beyanda bulunanlar, tahrifat yapanlar ile ilanda belirtilen şartları taşımayanlar başarılı olsalar dahi kayıtları yapılmayacak olup, bu şekilde aday kaydı veya kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin de kaydı silinecektir.

Yatay Geçiş İle İlgili Genel Açıklamalar

 1. Çevrimiçi başvurusunu tamamlamayan veya onaylamayan adayların başvuruları değerlendirilmeyecektir.
 2. Ders kaydı yapmamak veya kayıt dondurmak yatay geçiş yapmaya engel olmamaktadır.
 3. 2014 yılı veya bu yıldan daha önce önlisans programına kayıt olan öğrencilerden, aynı veya eşdeğer programa yatay geçiş başvurusu yapan öğrencilerin azami öğrenim süresi sona erdiğinden, yatay geçiş başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.
 4. Üniversitemiz öğrencileri, aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilecektir. Ancak, ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrencilerimiz ikinci öğretim ücreti ödeyecektir.
 5. Adaylar, yatay geçiş başvurusu yapacağı programlar için ÖSYM kılavuzunun özel koşul ve açıklamalarında yer alan şartları taşımalıdır. Bu koşulları taşıdığını gösteren belgeleri kesin kayıt esnasında istenen diğer belgeler ile kayıt merkezine teslim etmeleri gereklidir.
 6. Başvurusu uygun görülen program için ÖSYM kılavuzunun özel koşul ve açıklamalarında Beden Yeterlik ve Mülakat Sınavı veya yetenek sınavı isteniyor ise, adayların bu sınavlardan da başarılı olmaları gerekir.
 7. Yatay geçiş ile Üniversitemize kayıt hakkı kazanan bütün adaylar, İSTE Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na şahsen veya noter vekili aracılığıyla müracaat ederek kesin kayıt tarihlerinde kesin kayıt işlemi yapacaktır.
 8. Yatay geçiş ile Üniversitemize kayıt hakkı kazanan adaylardan, kesin kayıt tarihlerinde şahsen veya noter vekili aracılığıyla kaydını yaptırmayanlar ve işlemlerini tamamlamayanlar, kayıt haklarını kaybedecektir.

Kesin Kayıt İçin İstenilen Belgeler

 1. Öğrenci Belgesi (1 adet)
 2. Onaylı Not Durum Belgesi (muafiyet başvurusunda bulunacaklar için zorunlu)
 3. Ders İçerikleri (muafiyet başvurusunda bulunacaklar için zorunlu)
 4. Disiplin Cezası Almamış Olduğunuza İlişkin Belge (1 adet) (Başarı durumuna göre yatay geçiş başvurusu kabul edilen öğrenciler için)
 5. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı Tarafından Yapılan Yerleştirme Sonucunu Gösteren Belge (1 adet) (Ek Madde-1 ile farklı programı kazananlar, bütün puan türlerinin gösterildiği sonuç belgesini teslim edeceklerdir.)
 6. Kimlik Fotokopisi (1 adet)
 7. Vesikalık Fotoğraf (1 adet)
 8. Kayıtlı olduğunuz üniversiteye ait öğrenci kimlik kartınız (ilgili üniversiteye iletilmek üzere)
 9. Adaylar, yatay geçiş başvurusu yapacağı programlarımız için ÖSYM kılavuzunun özel koşul ve açıklamalarında yer alan şartları taşımalıdır. Ayrıca,  bu koşullar için gerekli belgeleri kesin kayıt esnasında yukarıda yer alan belgeler ile teslim etmeleri gereklidir.

İletişim Bilgileri

Adres: İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörlüğü Merkez Kampüs, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, 31200, İskenderun, Hatay, Türkiye

Tel. No. : 0 326 613 56 00 – 613 70 80 – 617 82 75 – 617 82 76 Dahili: 1306

E-mail: [email protected]

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu