İptal Edilen Sorular Artık Doğru Kabul Edilmeyecek

Hatalı sorular YGS-LYS gibi birçok ÖSYM sınavında alışılagelmiş bir durum oldu. Üst düzey komisyonların hazırladığı sınavlarda böyle hataların sık yaşanması bunun bilerek yapıldığı şeklinde düşüncelere de sebep oldu.

 

Geçen yıl 2016 YGS’de birçok soruda büyük eksiklikler,hataların oluşmasından dolayı epey bir tartışma olmuştu.Özellikle Fizik testi için. ÖSYM o yıl 1 Matematik-1 Fen Bilimleri sorusunu iptal etti. 1 Fen Bilimleri sorusununun da şıkkını değiştirdi.

 

 

İptal edilen sorular bu yıla kadar tüm adaylar için doğru sayılıyordu. Haliyle 20 netin 150 barajını geçtiği durumda 2-3 sorunun bedavadan gelmesi barajı geçen aday sayısını artırıyordu.

 

 

Bu yıl yapılan değişiklikle iptal edilen sorular artık değerlendirme dışı tutulacak. Mesela Matematikten 1 soru iptal edilirse değerlendirme 39 soru üzerinden yapılacak.

 

 

Bu iptal durumları için mahkemeye başvurmak gerekecek. ÖSYM kılavuzda yayınladığı yazıda mahkeme sürecinden dolayı 28 Martta açıklayacağını duyurduğu YGS sonuçlarında gecikme olabileceğini belirtti.

 

Umarım ÖSYM , bu yıl hatalı soru sormayarak bizi yanıltır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.