İptal Edilen Sorular Artık Doğru Kabul Edilmeyecek

Hatalı sorular YGS-LYS gibi birçok ÖSYM sınavında alışılagelmiş bir durum oldu. Üst düzey komisyonların hazırladığı sınavlarda böyle hataların sık yaşanması bunun bilerek yapıldığı şeklinde düşüncelere de sebep oldu.

 

Geçen yıl 2016 YGS’de birçok soruda büyük eksiklikler,hataların oluşmasından dolayı epey bir tartışma olmuştu.Özellikle Fizik testi için. ÖSYM o yıl 1 Matematik-1 Fen Bilimleri sorusunu iptal etti. 1 Fen Bilimleri sorusununun da şıkkını değiştirdi.

 

 

İptal edilen sorular bu yıla kadar tüm adaylar için doğru sayılıyordu. Haliyle 20 netin 150 barajını geçtiği durumda 2-3 sorunun bedavadan gelmesi barajı geçen aday sayısını artırıyordu.

 

 

Bu yıl yapılan değişiklikle iptal edilen sorular artık değerlendirme dışı tutulacak. Mesela Matematikten 1 soru iptal edilirse değerlendirme 39 soru üzerinden yapılacak.

 

 

Bu iptal durumları için mahkemeye başvurmak gerekecek. ÖSYM kılavuzda yayınladığı yazıda mahkeme sürecinden dolayı 28 Martta açıklayacağını duyurduğu YGS sonuçlarında gecikme olabileceğini belirtti.

 

Umarım ÖSYM , bu yıl hatalı soru sormayarak bizi yanıltır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu