İkinci Öğretim Nedir?

İkinci öğretim, üniversitelerde mesai saati bitiminden sonra genelde akşam 22’ye kadar süren belli bir ücret ödeyerek okunulan eğitimdir. Normal öğretime göre puanları düşük olan ikinci öğretim bölümler gündüz çalışanlar için büyük avantaj sağlıyor.

Verilen diplomanın Normal Öğretimden bir farkı bulunmamakta. Derse giren hocalar ve verilen eğitim Normal öğretimle aynıdır.

İkinci Öğretimde her yıl Resmi Gazetede ilan edilen dönemlik harçları ödemeniz gerekmekte. Ancak ikinci öğretimde yıl sonunda kontenjanın %10′ luk dilimine girerseniz normal öğretime geçip harç ödemekten kurtulabiliyorsunuz.

İkinci öğretimde okula akşam gittiğiniz için bazı üniversitelerde ulaşım sıkıntı olabilir.Okul etkinlikleri gündüz olacağı için çoğunlukla ekstra etkinlik içinde okula gitmek zorunda kalırsınız.

İkinci öğretim okuyanlar KYK Yurt-Burs-Kredi imkanlarından faydalanabiliyor.

Mezun olurken diplomada 1.Öğretim-2.öğretim ifadesi bulunmuyor.

2017-2018 dönemi için 2. Öğretim Ücretleri :

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.