Hamdi Ulukaya Startup Destek Programı Başvurusu 2018 2019

Amerika’nın en hızlı büyüyen gıda şirketlerinden Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya’nın Türkiye’deki girişimcileri desteklemek amacıyla kurduğu Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) 3. Dönem başvuruları 5 Ekim itibariyle başladı! Adaylar, Girişimci Adayı ve Startup Destek olmak üzere iki ayrı program sunan HUG’a 10 Aralık’a kadar başvuruda bulunabilir. Seçilen HUG 2019 Girişimci Adayları ve Startupları, Türkiye’deki Hedef Belirleme toplantılarının ardından, New York Üniversitesi ve Chobani Kuluçka Merkezi’nde düzenlenecek girişimcilik seminerlerine katılacak ve mentorlar eşliğinde iş planlarını ve şirketlerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Toplam bir yıl sürecek programda girişimcilik ekosistemini yakından tanıma fırsatı bulacak katılımcılar, eğitimlerin yanında New York’taki kültürel ve sanatsal etkinliklere katılma şansı da yakalayacak.

 

Girişimci Adayı Destek Programı’na hayallerine inanan ve 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler; Startup Destek Programı’na ise Türkiye’de kurulmuş ve ürün veya servisini pazara sunmuş startup kurucuları başvurabilir. Türkiye’nin 81 ilinden HUG’a başvuran girişimci adayları dört adımda New York’taki girişimcilik seminerlerine ve kültürel aktivitelere katılma hakkı kazanacak. Türkiye’nin dört bir yanından, ürününü ya da servisini pazara sunmuş startup kurucuları ise Chobani’nin New York SoHo’daki Kuluçka Merkezi’nde kendileri için ayrılmış özel ofislerinde  çalıştıkları sektörün ABD’de üst düzey yöneticileriyle görüşerek şirketlerini büyütme fırsatı bulacak. ABD programı bitiminde düzenlenen Demo Day’de katılımcılar, mentor ve yatırımcılardan oluşan bir gruba sunum yapacak. Bir sene süren program süresince Girişimci Adayları şirket kurma, mentor ve PR desteği alırken, Startuplar ise mentor, PR, yatırımcılarla buluşma ve global pazara erişim fırsatı yakalıyor. Ayrıca Girişimci Adayları’na program boyunca aylık 500 TL burs veriliyor.

PROGRAMDA NELER OLUYOR?

 • Katılımcı şirketlere Chobani’nin New York SoHo’daki Kuluçka Merkezi’nde kendilerine özel bir alanda şirketlerini geliştirme olanağı sunuluyor.
 • Katılımcı şirketler hem Chobani’nin hem de çalıştıkları sektörün ABD’de üst düzey yöneticileriyle görüşme fırsatı buluyor.
 • ABD programı bitiminde düzenlenecek olan Demo Day’de katılımcılar, mentor ve yatırımcılardan oluşan bir gruba sunum yapıyor.
 • Türkiye’de düzenlenen Hedef Takip Toplantısında, startup için belirlenen hedeflere ne derece ulaşıldığı değerlendiriliyor.

 

KİMLER KATILABİLİR?

Programa her şirketin kurucu veya üst düzey yöneticilerinden en fazla 2 kişi katılabilir. Şirketin Türkiye’de kurulmuş olması dışında dışında hiçbir zorunluluk yoktur. Katılımcıların hayallerine inanması yeterlidir.

Ayrıca startuplar için yapılan tüm giderler karşılıksızdır.

 

 

SEÇİMLER NASIL YAPILIYOR?

Başvuru için eğitim, yabancı dil, sektör gibi bir ön koşul bulunmuyor. Adaylar 4 aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçiyor:

 

 • HUG, tüm başvuruları özel olarak geliştirdiği algoritma ile değerlendiriyor. Bu sayede her bölgeden gençlere eşit temsil hakkı sağlamayı amaçlarken cinsiyet eşitliğini de göz önünde bulunduruyor.
 • İkinci aşamada ise her başvuru en az iki farklı jüri üyesi tarafından bağımsız olarak değerlendirilerek şirketin dünyaya açılma ve sosyal etki potansiyeli gibi alt başlıklara göre puanlanıyor.
 • En yüksek puanı alan adaylar, jüri üyeleriyle online mülakata davet ediliyor.
 • Son aşamada ise, İstanbul’da buluşan HUG finalistleri 3 gün süren girişimcilik eğitiminin ardından değerlendirilerek New York Programı’na davet edilen katılımcılar belirleniyor.

 

Startup Destek Programı Jüri Üyeleri

 

·     Prof. Dr. Selçuk Şirin, New York Üniversitesi (Jüri Başkanı)

·     Prof. Dr. Erhan Erkut, MEF Üniversitesi

·     Murat Emirdağ, Kurucu, M Factory Ventures

·     Çağdaş Şirin, Kıdemli Başkan Yardımcısı, Chobani

·     Yael Habif, Proje Yöneticisi, Chobani

·     Duygu Öktem Clark, Kurucu, DO Venture Partners

·     Bilge Anbarlılar, YK Başkanı, Balsu Gıda

·     Murat Tortopoğlu, Startup ve İş Modeli Danışmanı

·     Ece Demirpençe, Kurucu, Mediterien Deep

 

 

PROGRAM NELERİ KAPSIYOR?

 • Tüm eğitim programı ve geziler
 • Grup yemekleri
 • Müze giriş ve kültürel etkinlik biletleri
 • Yurtiçi ve yurt dışı ulaşım/konaklama
 • Pasaport ve vize masrafları
 • ABD eğitimi boyunca günlük 50 Dolar harçlık
 • Amerika’da şirket kuruluş masrafları için 1000 Dolar hibe

 

PROGRAMIN TÜM DETAYLARI

Chobani Kuluçka Merkezi

Türkiye’den gelen şirketler için hazırlanan programda, Chobani Food Incubator ev sahipliğinde New York’ta 3 haftalık uygulamaya yönelik seminerler ve şirket ziyaretleri düzenleniyor.

NYU Gelişim Seminerleri

New York Üniversitesi’nde, Prof. Selçuk Şirin yönetiminde profesyonel gelişim seminerleri ile günlük kültürel ve sanatsal etkinliklere katılım gerçekleştiriliyor.

Norwich Ziyareti

Chobani’nin kurulduğu New York’un kuzeyinde yer alan üretim tesisine gidilerek, şirketin dünden bugüne geçirdiği evreleri ve uyguladığı yenilikleri yerinde görme fırsatı sunuluyor.

HUG 2019 İstanbul Zirvesi

Seçilen 12 startup, 3 gün süren bir eğitime katılıyor ve eğitim sonunda jüri tarafından ikinci aşamaya geçecek 6 startup belirleniyor.

Hedef Belirleme Toplantısı

New York programı öncesinde, Prof. Erhan Erkut yönetiminde İstanbul’da 1 günlük oryantasyon kampı düzenleniyor.

Hedef Takip Toplantısı

New York programı bitimininden 6 ay sonra İstanbul’da katılımcılarla birebir ve toplu olarak hedef takibi ve değerlendirmesi yapılıyor.

 

 

Başvuru için tıklayınız

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.