Üni Kampüs

Erasmus+’da Yeni Bir Girişim : Rol Model

Avrupa Komisyonu aktif vatandaşlık ve sosyal katılımı teşvik etmek, ayrımcılıkla mücadele ve eğitim yoluyla ortak değerlerin yaygınlaştırılması amacıyla “Rol Model” girişimini başlattı. Söz konusu girişimle, rol modellerin rehberliğe ihtiyaç duyan kişi ve gruplar için ilham kaynağı olabilecekleri etkinliklerin düzenlenebileceği öngörülmekte.

 

Bilindiği üzere, Erasmus+ Programının genel hedeflerinden biri iyi uygulamalar ve başarı hikayeleri aracılığıyla Programa katılımı artırmaktır. Bu doğrultuda, Erasmus+ Programı kapsamında kabul edilmiş projelerin sahiplerinin ya da proje başvurusu yapmayı düşünen potansiyel yararlanıcıların faaliyetlerin bir kısmına rol model etkinliklerini dahil etmelerinin bu hedefe ulaşmaya yardımcı olacağı değerlendirilmektedir.

 

Buradan hareketle, projeler kapsamında planlanan etkinliklerde rol model olabilecek kişilere yer verileceği gibi bu faaliyetlerin doğrudan rol modellerle yapılması da mümkündür.

 

Rol model etkinlikleri;

  • Rol modellerin dahil olduğu dersler, performanslar, eğitimler, seminerler ve toplantılar gibi tek seferlik etkinlikler olabileceği gibi
  • Rehberlik faaliyetleri veya kurslar gibi daha uzun süreyle devam eden etkinliklere de rol modeller davet edilebilmektedir.

 

Erasmus+ Programı rol model etkinliklerinin, hedef kitlelerin davranışlarını olumlu yönde etkilemeyi amaçlayan ve hedef kitlelere kişisel, sosyo-eğitsel ve mesleki gelişimin olumlu örneklerini sunacak nitelikte planlanması öngörülmektedir. Faaliyetlerin eğitim, öğretim, gençlik ve spor gibi mümkün olduğunca farklı sektörlerden oluşan hedef grupları kapsaması, etkileşimi ve katılımcılığı ön planda tutması beklenmektedir. Engelli kişilerin rolü ve bu etkinliklere katılımları özellikle teşvik edilmektedir.

 

Erasmus+ Programı hedeflerine ulaşmada önemli bir araç olduğu düşünülen Rol Model Girişimi, halihazırda projesi olan veya proje başvuru aşamasında olan kurum ve kuruluşların bilgisine ve istifadesine sunulmaktadır

 

 

Rol Modeller, başkaları tarafından ilham alınacak hikayesi olan bireylerdir. Rol modeller; rehberlik ihtiyacı duyan bireylere veya gruplara, edindiği tecrübeleri ve becerileri anlatmaya istekli, belirli bir alandaki başarısı ile örnek gösterilecek kişiler olarak tanımlanabilir.

 

 

Rol Modeller

> Her yaş ve meslek grubundan,
>  Rehberlik ihtiyacı duyan kişi ve gruplar için ilham verebilecek hikayesi olan,
> İletişimi kuvvetli, katılımcılarla benzer özgeçmişe sahip, yol gösterici ve gönüllü kişilerdir.

 

 

 

Erasmus+ ve Rol Model Etkinlikleri

> Erasmus+ rol model etkinlikleri hedef kitlelerin davranışlarını olumlu yönde etkilemeyi amaçlamaktadır.
(Örneğin, hedef kitlelere kişisel, sosyo-eğitsel ve mesleki gelişimin olumlu örneklerini sunmak).

 

> Faaliyetlerin mümkün olduğunca farklı sektörlerden (eğitim, öğretim, gençlik ve spor gibi) oluşan hedef grupları kapsaması, etkileşimi ve katılımcılığı ön planda tutması beklenmektedir. Engelli kişilerin rolü ve bu etkinliklere katılımları teşvik edilmektedir.

 

> Rol modellerin dahil olduğu dersler, performanslar, eğitimler, seminerler ve toplantılar gibi tek seferlik etkinlikler gerçekleştirilebilir.

 

> Rehberlik faaliyetleri veya kurslar gibi daha uzun süreyle devam eden etkinliklere rol model olduğu düşünülen kişiler dahil edilebilir.

 

 

 

Detaylı Bilgi İçin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close