En Çok Burs Veren Üniversiteler

E-Bursum tarafından Türkiye’de bir ilk olarak burs ekosisteminde detaylı bir analiz eksikliğine istinaden hazırlanan Türkiye Burs Analizi Raporu’nun sonuçları açıklandı.

 

Yayınlanan verilere göre, 2017 – 2018 yılları arasında üniversitede okuyan öğrencilere toplam 76 milyon lira maddi destek sağlandı.

 

185 kurum arasından sahip oldukları bursiyer sayılarına göre en fazla bursiyere sahip üniversite tüm bursiyerlerin %8’ine sahip İstanbul Üniversitesi olurken, onu sırasıyla %5 pay ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi, %4 ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi takip etmiştir.

 

Vakıf üniversitelerine verilen burs sayısı yüksek olmamakla beraber, vakıf üniversiteleri arasında Koç Üniversitesi tüm bursiyerlerin %0.48’ine sahip olarak en fazla burs verilen vakıf üniversitesi olmuştur. Koç Üniversitesi’ni sırasıyla, %0,16 ile İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, %0,15 ile TED Üniversitesi, %0,13 ile İstanbul Bilgi Üniversitesi, %0,10 ile Işık Üniversitesi ve %0,09 ile Yeditepe Üniversitesi takip etmiştir.

 

En fazla burs verilen yüksek öğrenim kurumları arasından Boğaziçi Üniversitesi, sahip olduğu 16,653 öğrencinin %4,6’lık kısmını oluşturan 767 öğrencinin raporda yer alan kurumlardan burs almasıyla, öğrenci sayısına oranla en çok burs alan üniversite olarak belirlenmiştir. Bu karşılaştırma 185 kurum arasında yapılmamış olup, sadece en fazla burs alan kurumlar arasında yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu