En Çok Burs Verilen 5 Şehir

E-Bursum tarafından Türkiye’de bir ilk olarak burs ekosisteminde detaylı bir analiz eksikliğine istinaden hazırlanan Türkiye Burs Analizi Raporu’nun sonuçları açıklandı.

 

Yayınlanan verilere göre, 2017 – 2018 yılları arasında üniversitede okuyan öğrencilere toplam 76 milyon lira maddi destek sağlandı.

 

 

En çok burs verilen bölgeler olan Marmara ve İç Anadolu bölgeleri, en çok burs verilen şehirler sıralamasında da ilk iki şehir ile yerini alıyor. İstanbul tüm bursların %28’lik oranını alarak en çok burs verilen şehir iken, onu sırasıyla %14’lük oran ile Ankara, %8’lik oran ile İzmir, %3’lük oran ile Kocaeli ve %2’lik oran ile Trabzon takip ediyor. Bu şehirlerin üst sıralarda yer almalarının en önemli nedenleri üniversite ve öğrenci sayılarının yüksek olmasındandır.

 

57 yükseköğretim kurumu bulunan İstanbul, bursiyerlerin %28’ine sahip olarak 81 şehir arasından en fazla burs verilen şehir olarak belirlenmiştir. Bunun en önemli nedenlerinin başında İstanbul’daki öğrenci sayısı ve burs veren kurumların çoğunun İstanbul merkezli olması gelmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.