Elektrik Mühendisliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Elektrik Mühendisliği programının amacı, kuvvetli akımların üretimi, iletimi ve dağıtımı ile ilgili sistemlerin ve projelerin yapımını sağlayacak, kullanımını ve denetimini yapabilecek teknik insan gücünü yetiştirmektir. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin fen derslerine ilgi duyması, araştırıcı bir yapıya ve bilimsel tutuma sahip olması beklenir.

 Lisans Eğitimi ve Süresi :

Elektrik Mühendisliği bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Elektrik Mühendisliği bölümlerinde enerji santralleri, elektrik tesisleri, elektrik motorları gibi güçlü ya da kuvvetli akımlar konusunda uzman yetiştirilir.

Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımıyla ilgili sistemler, projeler bu konuların önde gelenleridir. Elektrik Mühendisliği bölümlerinde ilk yıl genellikle fizik, kimya, matematik, teknik resim gibi temel mühendislik dersleri okutulur. İkinci yıldan sonra uzmanlaşmaya yönelik derslere geçilir. Derslerden bazıları uygulamalı yapılır. Ayrıca yaz aylarında staj zorunluluğu vardır.

Mezunların Ünvanı ve Çalışma Alanları :

 

Mezunlarına Lisans Diploması ve “Elektrik Mühendisi” ünvanı verilir.Mezunların iş bulma olanakları geniştir, özellikle kamu kurumlarına ait işletmelerde, Enerji Dairesi, Elektrik İşleri Etüt Dairesi, İller Bankası ya da belediyelerde çalışabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu