DonanımHaber Üyelerinden #OBPetkisiazaltılsın Çağrısı

DonanımHaber TYT-AYT forumu üyeleri , OBP etkisinin azaltılması harekete geçti. 17 Ocak Çarşamba günü 18:00’da  yapılacak olan TT çalışmasına Onur Soğuk , Salim Ünsal , Vural Aksankur gibi popüler eğitimcilerin desteğini alarak seslerini YÖK’e duyurmaya çalışacaklar. 

 

DonanımHaber üyelerine göre ; 

OBP Etkisi Azaltılmazsa Ne Olacak ? : 1 Puanın binlerce kişi oynattığı sistemde suistimal edildiği MEB tarafından bile bilinen OBP’nin 60 puanlık etkisi nedeniyle birçok genç hayallerindeki üniversiteye, bölüme kavuşamayacak.

Peki önlem ,tedbir alınsa çözüm olmayacak mı ? : Zaten 1. dönem kaaptıldı ki mağduriyet sadece 1 yılla sınırlı değil. 4 yıl işin içine katılıyor ve KIRIK OBP meselesi de var. Alınacak en doğru kararın OBP’nin etkisinin azaltılması olacaktır.

Kırık OBP Nedir ? : Bir önceki yıl üniversiteye yerleşen adayın ertesi yıl üniversite sınavına girdiğinde OBP’nin yarıya düşürülüp eklenmesidir. Yani 50 puanı varsa 25 puan ekleniyor. 1 Puan binlerce kişi oynatırken düşünebiliyor musunuz 25 puan kaç bin kişi geriye atar ? Sırf bu yüzden hayatta normal olabilecek zamanında aile baskısı, yanlış yönlendire yüzünden yanlış tercih yapanlar ancak 2 sene sonra hayallerine kavuşabiliyor . Zamanın çok değerli olduğu bu çağda gençlerimiz 2 yıl hayallerine kavuşmak için OBP’nin düzelmesini bekliyor. Zaten ÖSYM her yıl bu kırık obp hesaplanmasında hatalar yapıyor. Sonradan düzeltiliyor. 

Peki OBP etkisi azaltılırsa ne olacak ? : En başta üniversitede okuyan arkadaşlarımız yanlış bölümü bitirmektense kendileri için tekrar sınava girip hayallerine kavuşabileceği inancına kavuşacak. Şişirme not , velilerle kayıtta ortalama pazarlığı yapan EĞİTİM TÜCCARLARININ oyunu az da olsa bozulacak. Fen Lisesi, anadolu lisesi ve obpsi düşük öğrencilerinin inancı , motivasyonu artacak. 

 

 

Konuyla ilgili hazırladıkları görseller :

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu