Coğrafya Dersine Nasıl Çalışmalıyız ?

Belirli yıllarda bazı konulara ağırlık verilmiş olmakla birlikte her konudan soru çıkmaktadır. Bu sebeple , adaylar öncelikle bütün konuları öğrenmelidir. Adaylar konuları öğrenirken , derse merak ve ilgi ile yaklaşırsa , coğrafyanın zevkli bir ders olduğunu hemen anlayacaklardır.

 

Konuların daha iyi anlaşılması için atlas, şekil ve resimlerden yararlanılmalıdır. Coğrafyada konular birbiriyle bağlantılıdır. Bir soru birden fazla konuyu içerebilmektedir. Ayrıca soru kökünde olayın nedeni mi , yoksa sonucu mu , sorulduğu iyi tespit edilmelidir.

 

 

 

 

 

Coğrafya dersinde bilgiden öte dikkatin ve genel kültürün ön plana çıktığı sorulara rastlanılmaktadır. Dünyadaki güncel olaylarda bazen coğrafya sorusu olarak karşımıza çıkabilir.

 

Sınav için konuların anlaşılması da yeterli olmamaktadır. Konuları bilmenin yanında yorum yapmak da çok önemlidir. Adaylar , yorum yapmayı bol soru çözerek kazanabilirler . Bu nedenle sınav da başarılı olmak isteyen adayların elinde Coğrafya soru bankası kitabı olmalıdır.

 

 

Coğrafya soruları çözülürken şekil , grafik ve haritalar çok iyi incelenmelidir. Ön bilgiler gözardı edilmemeli , dikkatli bir şekilde okunup anlaşılmalıdır. Yanlış yapılan sorulara tekrar bakılarak sorunun doğru cevabı ve sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Bunu uygulamak, zamanla sorunun yanlış yapılmasını önleyecektir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu