Üni Kampüs

Boğaziçi’nde Bizero ile elektrikli bisiklet dönemi

Boğaziçi Üniversitesi’nde Bizero projesi kapsamında kampüsler arası ulaşımda artık elektrikli bisikletler kullanılacak. İlk uygulama, Kuzey ve Güney Kampüs ’teki birer istasyonla 18 Eylül Pazartesi itibariyle başladı.

Boğaziçi Üniversitesi daha az enerji kullanımı ve çevreye daha duyarlı bir ulaşım sistemi için kampüs içinde elektrikli bisiklet dönemi başlatıyor.

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ilgın Gökaşar´ın yürütücülüğünü yaptığı, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı liderliğinde 2012 senesinde “Üniversiteler İçin Trafik Kontrol Merkezi Projesi” kapsamında kurulan Boğaziçi Üniversitesi Akıllı Ulaşım Sistemleri Laboratuvarı tarafından geliştirilen kampüs içinde elektrikli bisiklet kullanılmasına ilişkin proje yeni eğitim döneminde 2 istasyon ile uygulamaya sokuldu.

Yrd. Doç. Dr. Ilgın Gökaşar, Boğaziçi Üniversitesi’nin mevcut ulaşım durumu ve sorunlarına yönelik bir rapor hazırladıklarını belirterek; özellikle Güney Kampüste rampalar nedeniyle ağırlıklı olarak servislerin kullanıldığını ve uzun kuyrukların oluştuğunu söyledi.   Gökaşar şu bilgileri verdi:  “Bu durumlar göz önüne alındığında en kısa çözüm yolunun servis aracı sayısını arttırmak olduğu görülüyordu. Ancak, bu çözüm yolu Boğaziçi Üniversitesi’nin çevreci ve sürdürülebilir bir üniversite kampüsü sağlama amacına ters düşmekteydi. Bu çerçevede üniversitede rastgele seçilmiş 691 öğrenciyle yüz yüze bir anket yapıldı. Çalışmalar sonucunda öğrencilerde bisiklet kullanımı isteğinin yüksek olduğunu gördük. Ancak rampalar nedeniyle elektrikli bisiklet daha iyi bir çözüm olacaktı. Tam bu rapor hazırlama dönemimizde; Fizik Bölümü 4. sınıf öğrencimiz Mehmet Akıncılar bize “Bizero-E-Bike” proje önerisi getirdi”.

 

Gökaşar, “Üniversitemizde pilot bölge olarak başlayacak olan bu proje çerçevesinde elektrikli bisiklet istasyonları kurulup kredi kartı üzerinden ödeme imkânı veren mobil uygulamalar tamamlandı. Kullanımları bisikletlerin iadesinde güçlük çekmemek adına ücretsiz yapamadık ancak bisikletler dakikası 2 kuruş gibi cüzi bir ücretle kullanılabilecek. Boğaziçi Üniversitesi Yeşil Kampüs programında rüzgar enerjisi santralleri ile bu alanda öncü olduğu gibi Bizero projesiyle de Türkiye’deki ilk ve dünyadaki bir kaç üniversiteden biri olacak” dedi.

 

Bizero elektrikli bisiklet paylaşımı projesi üniversitemizden başlayarak ülkemiz ve dünyadaki kısa ve orta mesafeli ulaşım soruna çözüm üretmek amacıyla hazırlandığını belirten Gökaşar,

“Bu projeyi üniversitemizin altı kampüsü için de düşünüyoruz. Bu çalışmada, kampüs içi ve kampüsler arası yolculuklarda tüm personelin ve öğrencilerin paylaşımlı elektrikli bisikletleri kullanmasına öncülük ederek uzun vadede hem kampüse gelen özel araç sayısını azaltmayı hem de kampüs ve şehir trafiği için bir rahatlama sağlanmasını hedefledik. Daha önce de belirttiğim gibi kampüsler arası servisler için oluşan uzun kuyrukların azaltılması için de bu sistemin uygun çözümler arasında olması düşünüldü” diye konuştu.

 

‘’Bizero ’’ projesini geliştiren Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Mehmet Akıncılar ise Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı elektrikli bisiklet paylaşım sistemini Boğaziçililere sunabildikleri için çok mutlu olup dünyaya ayak uydurabilmenin ülkemiz adına gururunu taşıdıklarını belirterek kullanım ve test süresince en çok karşılaşılan soruları yanıtladı.

Bizero istasyonları nerelerde var, istasyonlardan elektrik destekli bisikletleri nasıl kiralarım?

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs’te kütüphanenin, Güney Kampüs’te bankamatiklerin yanında bulunan istasyonlardan mobil uygulama aracılığıyla depozitosuz olarak kolayca kiralanabiliyor. Proje kapsamında tüm fiziksel istasyon yapıları kaldırılarak yerine bisikletlerin üzerine GPS yerleştirildi ve sanal istasyon sistemi geliştirildi.

Bisikletler bir istasyon alanından alınıp bir başka istasyon alanına bırakılabiliyor. Kiralamadan kullanım durumunda ise bu alanlardan çıkan bisikletler güvenlik personeline bildirilip bisikletin üzerinde bulunan alarm devreye giriyor.

Sisteme üye olup bisikletleri kiralayabilmek için Bizero uygulamalarını indirebilirsiniz.

Android: Play Store

IOS: AppStore

 

Elektrikli bisikleti nasıl kullanırım?
Gidon’da(direksiyon) yer alan kumandanın öncelikle açma tuşuna basıyorsunuz. Ardından eğim koşuluna göre yeşil düğmeden modları değiştiriyorsunuz. Örneğin Güney Meydan’da low ,Güney Yokuş ’ta high gibi. Sonrasında pedal çevirdiğinizde bisiklette bulunan elektrik motoru size destek oluyor.
Elektriksiz kullanmak istiyorum, nasıl kullanabilirim?
Elektrik kiti devreye alan açma kapama tuşuna basılmadığında elektriksiz bisiklet gibi kullanılabilir.
Ödemeyi nasıl yapabilirim, ücretlendirme nedir?
Üye olduktan sonra kredi kartınızı yada banka kartınızı sisteme entegre ediyorsunuz. Her seferinde girmek zorunda kalmayıp dakikası 2 kuruş gibi cüzi bir miktara depozitosuz olarak bisikletleri kiralayabiliyorsunuz.
Bisikletler şarj nasıl oluyorlar? Kaç km ya da saat gider?
Pillerimizi gün boyu yetebilecek düzeyde tuttuk. Bu kapsamda eğimli rotalarda 10-15km ya da ortalama 7 kez Kuzey-Güney ulaşımı şeklinde düşünülebilir. Akşamları arkadaşlarımız bataryaları değiştirmekte. İlerleyen zamanlarda güneş enerjisi ve fren ile de şarj gerçekleşecek.
Kullanım sınırlandırması var mı, nerede ne zaman kullanabilirim?
Sabah 8.30, akşam 22:00 arası istediğiniz yerde istediğiniz zamanda kullanabilirsiniz.
Diğer kampüslerde neden yok? Gelecekte neler var?
Demo sürümü(10 bisiklet) olduğu için ana kampüslerden başlandı. İlerleyen aylarda proje Hisar, Uçaksavar, Kandilli ve Kilyos kampüslerinde de yer alacak. Bununla beraber diğer üniversitelerde de aynı şekilde ulaşım problemlerini çözmek hedefleniyor.
Neden paylaşım sistemi, projeyi nasıl finanse ediyorsunuz?
Ülkemizde ne yazık ki elektrikli olsun olmasın bisikletlerin parçalarından sadece çelik kadro yerli üretim, geri kalan tüm parçalar ithal edilip burada birleştiriliyor. Bu noktada döviz kurları ve vergiler neticesinde elektriksiz bir bisiklet bile ciddi ücretlerde. Bu yüzden böyle bir sistemi geliştirdik. Sistemin çoğunun maliyetini başarı burslarımızı biriktirip bizler karşıladık. Bütçe sıkıntılarından dolayı üniversitemizden hiçbir ücret talep etmedik. Kalan miktar için de Vestel markası demo sürümüne sponsor oldu.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur. Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz. İyi Çalışmalar Dileriz www.unikampus.net
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.
Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.
İyi Çalışmalar Dileriz
unikampus.net

Close