58 Soru-Cevap ile KYK Bursu / Öğrenim Kredisi

Kredi ve Yurtlar Kurumunun üniversite öğrencilerine lisans/önlisans/yüksek lisans/doktora düzeylerinde sağladığı imkan Burs ve Öğrenim Kredisi hakkında bilinmesi gerekenleri 55 maddede bulabilirsiniz. 

 

 1. Burs/kredi başvuruları hangi tarihte başlamaktadır, başvuru süreci ve değerlendirme nasıl yapılmaktadır?

 

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

 

 

 1. Burs/kredi başvuruları ayrı ayrı mı yapılmaktadır?

 

Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil birlikte alınmaktadır.

 

 

 1. Yurt dışında yükseköğrenim görmekte olan öğrenciler burs/kredi başvurusu yapabilir mi?

 

Yurt dışında öğrenim görmekte olan öğrenciler burs/kredi başvurusunda bulunabilmektedir.

 

 

 1. Burs/kredi başvurusu yaptıktan sonra ne yapılması gerekmektedir?

 

 

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

 

 

 1. Burs/kredi başvurusunu iptal etmek için ne yapılması gerekmektedir?

 

Yapılan başvuru sonucunda öğrenciye burs/kredi tahsisi yapılsa dahi e-Devlet üzerinde bulunan burs/kredi taahhütnamesi onaylanmadığı sürece öğrenciye ödeme yapılmamaktadır.

 

 

 1. İkinci öğretim öğrencileri burs/kredi alabilir mi?

 

KYK’ya  burs/kredi almak üzere müracaatta bulunan ikinci öğretim öğrencileri de yapılan değerlendirme neticesinde durumlarının burs/kredi almasına uygun bulunması halinde burs/kredi alabilmektedir.

 

 

 1. Hem burs hem de kredi aynı anda alınabilir mi?

 

KYK tarafından burs alan öğrenciye kredi; kredi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir.

 

 

 1. Kredinin bursa dönüşmesi için ne yapılması gerekmektedir?

 

Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; KYK Yönetim Kurulunca belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Bu durumda bulunan öğrencilerin dilekçe ile KYK Genel Müdürlük adresine posta yoluyla ya da bizzat müracaat etmesi gerekmektedir.

 

 1. Öncelikli olarak burs verilecek öğrenciler kimlerdir?

 

 • Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
 • Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
 • Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
 • KYK Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,
 • ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler öncelikli olarak burs almaktadır.

 

 1. Milli sporcu bursundan faydalanabilir miyim? Milli sporculara kaç katı burs ödemesi yapılmaktadır?

 

Yükseköğrenim öğrenim gören amatör milli sporculara ait kıstaslar ve burs miktarı KYK Yönetim Kurulu tarafından tespit edilmektedir.

 

2017-2018 öğretim yılından itibaren;

 • Yaz-Kış Olimpiyat, Paralimpik Oyunlarında yarışması yapılan branşlarda son bir yıl içerisinde (A) sınıfı Milli Sporcu Belgesi almış sporcular ile bu branşlarda (B) sınıfı Milli Sporcu Belgesine sahip olup son bir yıl içerisinde yapılan ümitler, gençler ve yıldızlar avrupa ve dünya şampiyonalarında ilk 8’e giren sporculara Yüksek Öğrenim Öğrencilerine verilen 1 aylık kredi tutarının 3 katı burs verilmesi,
 • Yaz-Kış Olimpiyat, Paralimpik Oyunlarında yarışması yapılan branşlarda son bir yıl içerisinde (B) sınıfı Milli Sporcu Belgesi almış sporcular ile olimpik ve paralimpik olmayan ancak İOC’nin tanıdığı branşlarda (A) sınıfı Milli Sporcu Belgesi alan sporculara Yüksek Öğrenim Öğrencilerine verilen 1 aylık kredi tutarının 2 katı burs verilmesi,
 • Son bir yıl içerisinde olimpik ve paralimpik olmayan spor branşlarından (A), (B); olimpik ve paralimpik branşlarda (C) sınıfı Milli Sporcu Belgesi almış olan sporculara Yüksek Öğrenim Öğrencilerine verilen 1 aylık kredi tutarı kadar burs verilmesi karar altına alınmıştır.

Amatör milli sporcular ile ilgili bilgiler Spor Genel Müdürlüğünden sağlanmaktadır.

 

 

 1. Öncelikli öğrenciler öncelik belgelerini nereden temin edebilirler?

 

 • Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi, evli ise çocuğu//Gazi bekar ise kendisi, evli ise çocuğu)(İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor),
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (KYK tarafından araştırılmaktadır.),
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (KYK tarafından araştırılmaktadır.),
 • Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan teyit edilmektedir.),
 • Anne ve babası vefat edenler, (KYK tarafından Mernis Sisteminden teyit edilmektedir.)
 • İlk yüz öğrencileri (ÖSYM Başkanlığından teyit edilmektedir.)

 

 

 1. Öncelikli öğrenciler öncelik belgelerini ne zaman ve nereye teslim etmelidir?

 

Burs/kredi müracaatından sonra öncelikli öğrenciler öncelik belgelerini KYK yurtkur.gsb.gov.tr  internet sayfasında ilan edilen tarihler arasında “Söğütözü Mahallesi, 2176 Sokak, Numara:25 Çankaya, Ankara” Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlük adresine bizzat teslim edebilir veya posta yolu ile gönderebilir.

 

 

 

 1. İlk defa burs/kredi alacak öğrencilerin taahhütnamelerini nasıl ve ne zaman düzenlemeleri gerekmektedir?

 

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler KYK’nın yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinden ilan edilmektedir. Burs veya kredi tahsis edilen 18 yaş ve üzerinde olan öğrenciler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden KYK linkine ulaşarak e-devlet şifreleri ile; 18 yaşından küçük öğrenciler, taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden KYK linkine ulaşarak anne veya babanın e-devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-devlet şifreleri ile 15 yaşından küçük ya da anne ve babası olmayan öğrenciler ise anne veya babaları şayet her ikisi de yoksa kanunu vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüklerinden herhangi birine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabilir.

Taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere burs veya kredi verilmeyecek olup ayrıca bildirim yapılmayacaktır.

 

 

 1. Burs/kredi alacak öğrencilerin ödemeleri ne zaman yapılmaktadır?

 

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

 

 

 1. Bursun devam etmesi için aranılan “başarılı olma” durumu neye göre belirlenmektedir?

 

KYK’dan burs/öğrenim kredisi alan öğrencilerin başarı durumları YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden sorgulanmaktadır. Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları, diğer sınıflarda ise 4′ lük sistem üzerinden diploma notu 2 ve üzeri, 100’ lük sistem üzerinden diploma notu 53,33 ve üzeri olan öğrenciler başarılı olarak değerlendirilmesi hususu KYK Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanmıştır. Diploma notu bu puanların altında kalan veya hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüştürülmektedir.

 

 

 

 1. Başarısızlık sebebiyle bursu krediye dönüşen öğrencilerin başarılı olma durumunda kredileri tekrar bursa dönüşebilir mi?

 

Başarısızlıktan bursu krediye dönüşen öğrenciler tekrar başarılı olsalar dahi kredileri bursa dönüşmemektedir.

 

 

 

 1. Öğrenimlerini normal öğrenim süresi içerisinde tamamlayamayan öğrencilerin burs/kredi alma hakkı devam eder mi?

 

KYK tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere normal öğrenim süresi kadar burs/kredi ödemesi yapılmaktadır. Öğrenim süresi uzayan öğrencilere burs/kredi ödemesi yapılmamaktadır.

 

 

 1. Burs/kredi taahhütnamesinde bulunan kredi miktarı ile ödenen kredi miktarı aynı mıdır?

 

Burs/kredi taahhütnamesini onaylayan öğrenciler, taahhütnamede geçen “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ve Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre aylık bazda ve izleyen yıllardaki artış oranları dikkate alınarak tarafıma ödenecek olan öğrenim kredisi tutarını, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışları uygulanmak suretiyle hesaplanacak tutar üzerinden, aşağıda belirtilen şartlarla Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (Kurum) ödeyeceğimi, öğrenim kredisi ve burs tutarları ile yıllar bazında artırılan bu tutarların tarafıma banka aracılığıyla ödenmesini, taahhütname aşamasında belirtilen tutarın tahmini rakam olduğunu“ kabul ve taahhüt etmektedir.

 

 

 1. Kredi hangi durumlarda kesilmektedir?

 

 

 • Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • KYK yurtlarından süresiz çıkarma cezası alınması,
 • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışma,
 • Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin kredisi kesilmektedir.

 

 

 1. Burs hangi durumlarda kesilmektedir?

 

 

 • Başarısız olma,
 • Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • KYK yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma,
 • Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

 

 

 1. KYK’dan almakta olduğu burs/krediyi almak istemeyen (vazgeçen) öğrenciler nasıl bir işlem yapmalıdır?

 

Öğrencilerin almakta oldukları burs/krediyi almaya devam etmek istememeleri halinde www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifreleri ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bağlantısından burs/kredi vazgeçti (iptal) işlemini yapmaları gerekmektedir.

 

 

 1. Kredi almaktan vazgeçen öğrencilere tekrar kredi verilmesi için öğrencilerin nasıl bir işlem yapması gerekmektedir?

 

Normal öğrenim süresinde aldıkları krediden vazgeçip sonrasında tekrar kredi almak isteyen öğrencilerin durumlarını belirten dilekçelerini KYK Genel Müdürlük adresine posta yoluyla göndermeleri ya da bizzat müracaat etmeleri halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kalan öğrenim süreleri kadar kredi alabilme hakları bulunmaktadır.

 

 

 1. Burs almaktan vazgeçen öğrencilere tekrar burs verilmesi için öğrencilerin nasıl bir işlem yapması gerekmektedir?

 

Burs Yönetmeliğine göre burs almaktan vazgeçen öğrencilerin bursu vazgeçtiği tarih itibariyle kesilmekte ve almakta oldukları öğrenim türünde bir daha tekrar burs verilmemektedir. Ancak bu öğrenciler lisansüstü öğrenimine başlamaları halinde tekrar burs/kredi müracaatında bulunabilmektedir. Ayrıca kredi talep etmeleri halinde Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kalan öğrenim süreleri boyunca bu öğrencilere kredi ödemesi yapılabilmektedir.

 

 

 1. Kredi almaktan vazgeçen öğrenciler borçlarını ne zaman ve ne şekilde ödemektedir?

 

Kredi almaktan vazgeçen öğrenciler, kredi borcunu devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitler halinde ödemektedir.

 

 

 1. Burs/kredi almakta iken başka bir öğretim programına kayıt yaptıran (ÖSYM, yatay geçiş, dikey geçiş, merkezi yatay geçiş ile) öğrenciler burs/kredi işlemlerinin devamı için ne yapmalıdır? 

 

KYK’dan kredi/burs almakta iken öğretim kurumu değiştiren öğrenciler,  www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile müracaat etmeleri halinde durumları araştırılıp değerlendirilecektir.

 

 

 1. Burs/kredi almakta iken kayıt donduran öğrenciler burs/kredi işlemlerinin devamı için ne yapmalıdır?

 

Bu öğrencilerin ıslak imzalı dilekçelerini KYK Genel Müdürlük adresine posta yolu ile göndermeleri halinde durumları araştırılıp değerlendirilecektir.

 

 

 1. Kayıt dondurma süresi biten öğrenciler tekrar burs/kredi ödenmesi için ne yapmalıdır?

 

 

Öğretim kurumlarından alacakları öğrenci belgelerini durumlarını anlatan dilekçe ekinde KYKGenel Müdürlük adresine posta yoluyla göndermeleri halinde burs/kredileri dilekçe tarihlerini takip eden ay itibarıyla hesaplarına aktarılmaktadır. Almadıkları süre normal öğrenim sürelerine eklenmektedir.

 

 

 1. KYK tarafından katkı kredisi verilmekte midir?

 

29.08.2012 tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulunun Kararı ”2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, 4 üncü ve 11 inci maddelerdeki hükümler saklı kalmak kaydıyla öğrenci katkı payı alınmaz. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları, Devlet tarafından karşılanır” hükmüne amirdir. Bu sebeple KYK katkı kredisi vermemektedir.

 

 1. Burs/kredinin erken kesilme sebepleri nelerdir?

 

Öğretim kurumundan, öğrenciler hakkında KYK’ya, burs/kredi almasına engel teşkil edecek bilgilerin (mezun, terk vb.) gelmiş olması halinde öğrencilerin burs/kredileri kesilmekte ve bir daha ödenmemektedir. Yapılmayan kredi ödemeleri borç olarak kaydedilmemektedir. Son sınıf öğrencilerine burs/kredi ödemeleri haziran ayına kadardır.

 

 1. Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri burs/kredi alabilir mi?

 

KYK örgün öğretim öğrencilerine kredi/burs vermektedir.

 

 

 1. KYK internet sitesinde “öğrencilerin ödeyecekleri bakiye borcu eğitimi süresinde aldığı kredi miktarının üç katını geçemez” cümlesi ne anlama gelmektedir?

 

KYK internet sitesinde bahsedilen konu, KYK’dan kredi alan öğrencilerin borcu hesaplanırken almış oldukları kredilere ilave edilen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) miktarının, KYK tarafından ödenen kredi miktarının 3 katını geçemeyeceğini ifade etmektedir.

 

 1. Öğrenim Kredisi borçları nasıl hesaplanmaktadır?

 

KYK’dan kredi alan öğrencilerin borcu, kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen süre veya herhangi bir sebeple kredilerinin kesildiği tarihe kadar; kredi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak bulunan miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

 

 

 1. Katkı kredisi borçları nasıl hesaplanmaktadır?

 

KYK’dan katkı kredisi alan öğrencilerin borcu ise, katkı kredilerinin verildiği tarihten itibaren öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; KYK’nın öğrenci adına üniversitesi hesaplarına ödenen miktarlara, katkı kredisi verilen öğretim yılının ocak ayından başlamak üzere en son kredi aldığı yılın aralık ayındaki, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

 

 

 1. Kredi borcu tespit edildikten sonra nasıl/ne şekilde ödenmektedir?

 

Öğrenim ve/veya katkı kredisi alan öğrenciler, kredi alma aşamasında, düzenledikleri “Burs/Kredi Taahhütnamesi” nde borçlarını tebligat beklemeksizin normal öğrenim sürelerinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlayarak kredi aldıkları süre kadar aylık taksitler halinde ödeyeceklerini taahhüt etmektedir.

 

 

 1. Kredi geri ödeme planı ile ilgili olarak öğrenciye bilgilendirme yapılır mı?

 

Öğrenim ve/veya katkı kredisi alan öğrenciler, kredi alma aşamasında düzenledikleri “Burs/Kredi Taahhütnamesinde” borçlarını tebligat beklemeksizin normal öğrenim sürelerinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlayarak, kredi aldıkları süre kadar aylık taksitler halinde ödeyeceklerini taahhüt etmektedirler. Bu sebeple KYK tarafından tebligat yapılmamakta olup tebligat yükümlülüğü de bulunmamaktadır.

 

 

 1. Alınan kredinin geri ödeme planındaki taksit sayısı/tutarları öğrenciler tarafından belirlenebilmekte midir?

 

Öğrenciler, 351 sayılı Kanun gereği öğrenim kredisi geri ödemelerini kredi aldıkları sürede aylık taksitler halinde (2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık ) ödemektedir.

 

 

 1. Kredi borç ve taksitleri ile ilgili bilgiye nereden ulaşılabilir?

 

Borç ve taksitlerinizi KYK’nın yurtkur.gsb.gov.tr internet adresindeki “Öğrenim / Katkı Kredisi Borç Sorgulama” sayfasından veya 444 1961 numaralı KYK KİM ( Kurumsal İletişim Merkezi) den öğrenilmektedir.

 

 

 1. İşsiz/öğrenci olan kişilerin öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu ertelenebilir mi?

 

Öğrenciler (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borçlarını, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere bu krediyi aldığı süre kadar ve aylık taksitler ( 2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık taksitler ) halinde, her dönemin son ayının veya aylık vadenin en geç son iş günü mesai bitimine kadar ödemek zorundadır.

Borç ödeme vadesi henüz gelmemiş olanların, borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin, borçlunun, KYK’ya müracaatı esnasında; Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borç ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren Yİ-ÜFE uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle KYK tarafından uzatılmaktadır.

 

“Katkı kredisi ödemelerinde de aynı esaslar uygulanmaktadır.” Bunun dışında, herhangi bir sebeple (öğrenci olmak, işsizlik vb.) borcun ertelenmesi, silinmesi veya yeniden taksitlendirilmesi mümkün değildir. Durumu yukarıdaki şartlara uyan borçlular, borçlarını erteletebilmeleri için, borç başlangıç tarihinden bir ay önce www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir.

 

 1. Vatani görevini yapanların öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu ertelenebilir mi?

 

Öğrenciler (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borçlarını, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere bu krediyi aldığı süre kadar zamanda ve aylık taksitler ( 2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık taksitler ) halinde, her dönemin son ayının veya aylık vadenin en geç son iş günü mesai bitimine kadar ödemek zorundadır. Borç ödeme vadesi henüz gelmemiş olanların, borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin, ödeme dönemleri askerlik dönemine rastlarsa borçları Yİ-ÜFE uygulanmadan askerlik döneminin sonuna kadar ertelenmektedir. Durumu yukarıdaki şartlara uyan borçlular, borçlarını erteletebilmeleri için www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir.

 

 

 1. Lisans öğreniminden sonra ara vermeden yüksek lisansa başlayan öğrencilerin lisans öğrenim kredisi borcu ertelenebilir mi?

 

Lisans öğrenimini normal eğitim süresinde tamamladıktan sonra öğrenimine ara vermeden yüksek lisans (master) öğrenimine devam eden öğrenciler öğrenim ve/veya katkı kredisi borçlarını, lisans öğreniminin bitiminden itibaren dört yıl sonraki aydan başlamak üzere, lisans ve/veya yüksek lisans öğreniminden sonra öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler öğrenim kredisi borçlarını, doktora öğrenimlerinin normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonraki aydan başlamak üzere kredi aldıkları süre kadar ve aylık dönemler halinde ödemek zorundadır.

 

 

Lisansüstü eğitim yapan öğrencilerin, lisans öğrenimi döneminde aldıkları kredilerden doğan borçlarının ertelenebilmesi için lisans öğreniminden sonra ara vermeden yüksek lisans (master) veya doktora öğrenimine ya da yüksek lisans (master) öğreniminden sonra ara vermeden doktora öğrenimine başlamış olmaları halinde, lisansüstü öğrenimine kayıt yaptırdığı tarihten itibaren 30 gün içinde www.turkiye.gov.tradresi üzerinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir.

 

 

 1. Öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu ne zaman, nasıl ve nereye ödenebilir?

 

 

 1. a) Normal öğrenim süresini tamamlayan veya kredi almaktan vazgeçen öğrenciler; borçlarını, normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,b) Herhangi bir sebeple, kredisi kesilen veya öğrenim kurumundan atılan, okullarını terk eden öğrenciler; borçlarını, kredilerinin kesildiği tarihten iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, kredi aldıkları sürede aylık taksitler halinde(2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık ) her ayın son iş günü mesai saati bitimine kadar tebligat beklemeksizin ödemekle yükümlüdür. Öğrenciler ödemelerini T.C. kimlik numarası ile “gsb.gov.tr” internet adresinde yer alan ‘E-Ödeme Bölümü’ ya da ‘Geri Ödeme Bölümü’nden yapabileceği gibi T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden veya internet bankacılığından da yapabilmektedir. Öğrenciler taksitlerini vadesinden önce ödeyebilmektedir. Yapmış oldukları ödemeler taksitlerinden düşmektedir. Taksitlerini her ayın son iş gününden sonraki bir tarihte ödeyenler, zamanında ödememiş sayılmaktadır.

 

 1. Erken ödeme indirimi nedir?

 

Kredi borçlarının tamamının, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenmesi halinde yapılan indirimlere erken ödeme indirimi denir. Erken ödeme indirimi kredi borcunun Yİ-ÜFE borcu üzerinden hesaplanır. Anapara üzerinden herhangi indirim söz konusu değildir.

 

 

 1. Erken ödemelerde nasıl bir indirim söz konusudur?

 

KYK’dan normal öğrenim süresince alınmış olan öğrenim ve/veya katkı kredisinden doğan borçların tamamı, öğrencilerin normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden itibaren birinci yıl içinde ödenirse anaparadan değil sadece Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlardan doğan borçlardan % 30; ikinci yıl içinde ödenirse % 20 erken ödeme indirimi uygulanmaktadır.

 

 

 1. Erken ödeme indiriminden nasıl faydalanılmaktadır?

 

 

Erken ödeme indiriminden yararlanmak isteyen borçlular, ödeme yapmadan önce 444 1961 numaralı KYK KİM’den ( Kurumsal İletişim Merkezi) indirimli borç miktarını öğrenip T.C. Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinde adını, soyadını ve T.C. kimlik numarasını belirtmek suretiyle ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.

 

 

 1. Borç taksit ödemeleri başladıktan sonra kalan borcun tamamının ödenmesi halinde herhangi bir indirim yapılabilir mi?

 

Borç taksit ödemeleri başladıktan sonra borcun tamamının ödenmesi halinde herhangi bir indirim yapılmamaktadır.

 

 

 1. Öğrenim ve/veya katkı kredisi borçları hangi durumlarda silinmektedir?

 

KYK’ya öğrenim ve/veya katkı kredisinden borcu bulunanlardan; tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların, kredi alırken veya aldıktan sonra vefat edenlerin borçları silinmektedir.

 

 

 1. Hesaplanan borç tutarının alınan kredi miktarının üç katından fazla olmasının nedeni nedir?

 

 

Süresi içinde ödenmeyen borçlara her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen oranlarda gecikme zammı ilave edildiğinden borcun alınmış olan kredi miktarını geçmesi mümkündür.

 

 

 1. Borç ödendiği halde, KYK internet sayfasındaki sorgu ekranında borçlu olarak görünme sebebi nedir?

 

Öğrenim ve/veya katkı kredisi borcuna mahsuben yapılan ödemeler, ödemenin yapıldığı ayı takip eden ayın 15’inden sonra ödemenin yapıldığı tarih itibarıyle borçluların şahsi hesaplarına işletilmektedir. Bu nedenle yapılan ödemeler, ödemenin yapıldığı ayı takip eden ayın 15’inden sonra ödeme yapılan tarih itibariyle hesaplarda görülebilmektedir.

 

 

 1. Borç ödendiği halde, KYK internet sayfasındaki sorgu ekranında geri ödeme yapılmış aya ait gecikme zammı işlemesinin sebebi nedir?

 

Öğrenim ve/veya katkı kredisi borcuna mahsuben yapılan ödemeler, ödemenin yapıldığı ayı takip eden ayın 15’inden sonra sisteme aktarıldığından borçlunun ödemesini gerçekleştirdiği tarih baz alınarak sisteme aktarılır. Bu tarihten sonra ekranda görülen (sisteme aktarılmadan önceki) gecikme zammı silinmektedir.

 

 

 1. Kredi borçlarına mahsuben sehven fazla yapılan ödeme nasıl geri alınabilir?

 

Kredi borçlarına mahsuben yapılan fazla ödemenin iade edilebilmesi için durumu anlatır dilekçenin KYK Genel Müdürlük adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 

 

 1. Borç taksitleri zamanında ödenmediğinde nasıl bir işlem uygulanmaktadır?

 

Öğrenim ve katkı kredisi borçlusu olup borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin birinci defada borçlarının bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanır ve bu tarihten başlayarak 6183 sayılı “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’’ kapsamına girer ve bu kanun hükümlerine göre Vergi Dairesi Müdürlüklerince, borçlulardan tahsil edilerek KYK’ya ödenir.

 

 

 1. Borç taksitleri zamanında ödenmediğinde uygulanacak gecikme zammı ne kadardır?

 

Süresi içinde ödenmeyen kredi borçlarına, her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen oranlarda günlük gecikme zammı uygulanmaktadır. 19 Ekim 2010 tarihinden itibaren uygulanan gecikme zammı oranı aylık % 1.40 olup günlük olarak uygulanmaktadır.

 

 

 1. Vergi dairesine yapılan ödemelerin bir sonraki ayın 15’inden itibaren sorgu ekranına yansımamasının nedeni nedir?

 

Vergi daireleri üzerinden yapılan kredi ödemelerinin KYK hesaplarına aktarılması süreci/süresi, Ziraat Bankası üzerinden yapılan kredi geri ödemelerinden farklıdır. İlgili vergi dairesi, ödeme yapılan tarih itibari ile KYK sistemine aktarma yapmaktadır. Aktarma sonrası, bu tarihten sonra ekranda görülen gecikme zamları (doğru tutarların ödenmesi kaydıyla) silinmektedir. (Vergi Dairesine yapılan ödemeler e-Devlet şifresi ile internet vergi dairesi üzerinden takip edebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından borçlarını ödeyen borçlular bildirildikçe KYK sisteminden borç ödendiği görülebilmektedir.)

 

 

 1. Kredi geri ödemelerini vergi daireleri üzerinden yapan borçlular, ivedilik kazanan taksit tutarlarını ödedikten sonra tekrar KYK hesaplarına kredi borçlarını ödeyebilirler mi?

 

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine göre vergi daireleri ya da mal sandıklarınca tahsil olunacak olan kredi geri ödemeleri ilgili vergi dairelerince/mal sandıklarınca borç bitinceye kadar tahsil edilme yoluna gidilmektedir. Kredi geri ödemelerini vergi daireleri üzerinden yapan borçlular, ivedilik kazanan taksit tutarlarını ödedikten sonra tekrar kurum hesaplarına kredi borçlarını ödeyememektedir.

 

 

 1. KYK’dan burs/kredi almış ve/veya almakta olan öğrencilerin vefatı halinde ne yapılır?

 

Kredi alırken veya aldıktan sonra vefat edenlerin borçları silinmektedir. KYK tarafından MERNİS sorgulaması yapılarak vefat eden öğrencilerin bilgisi alınmaktadır.

 

56. KYK Burs/ Öğrenim Kredisi ne kadardır ?

 

Lisans / Önlisans öğrencileri için : 470 TL

Yüksek Lisans öğrencileri için : 940 TL

Doktora öğrencileri için : 1410 TL

İlk yüz öğrencileri için : 1410 TL

 

 

57. KYK Burs / Öğrenim Kredisi ne zaman hesaba yatırılıyor ? 

 

Ekim ayından başlamak üzere

T.C. No Son Rakamı

0 olanlar için ayın 6’sında

2 olanlar için ayın 7’sinde

4 olanlar için ayın 8’inde

6 olanlar için ayın 9’unda

8 olanlar için ayın 10’unda hesaplara yatırılmaktadır.

 

 

58. KYK Burs / Öğrenim Kredimle avans alabilir miyim ?

 

Ziraat Bankası’nın sağladığı imkanla avans gelecek aydan kesilmek üzere aylık 375-400 TL avans kullanabiliyorsunuz.

 

 

 

güncellenecektir….

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.