2023 YKS KYK Yurt-Burs başvuruları ne zaman ? KYK Yurt – Burs – Kredi Başvuru yap

2023 YKS sonuçlarının 20 Temmuzda açıklanmasıyla üniversite adaylarının tercih hazırlıkları başladı. ÖSYM , üniversite adaylarına tercihlerinde kolaylık sağlaması açısından Tercih Kılavuzunu internet sitesinden yayınladı.

2023 KYK Yurt – Burs – Öğrenim Kredisi başvuruları ilk tercihlerden sonra yapılacak yerleştirme sonrasında başlayacak. Başvurular KYK’nın web sitesinden olacak.

2023-2024 öğretim yılında bir yükseköğretim programına yerleşecek öğrencilerin yurt, burs ve öğrenim kredisi başvuruları yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra YURTKUR’ un www.kyk.gsb.gov.tr internet adresi üzerinden alınacaktır.

BURS: Yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi Türk vatandaşı öğrencilere karşılıksız verilen maddi destektir.

ÖĞRENİM KREDİSİ: Yükseköğrenim gören gençlerin, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla geri ödemeli olarak verilen maddi destektir. Öğrenim kredisi öğrencilerin devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince ödenir. Öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet İstatistik Enstitüsü Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (YİÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile toplam borç tespit edilir. Öğrenciler borçlarını; öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede aylık taksitler halinde ödemek zorundadırlar.

 

YURT: Kurum yurdu bulunan il/ilçeleri YURTKUR’un www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenebilirsiniz

 

2023 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.