2021 TYT Coğrafya Konuları PDF ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

2021 Yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT Coğrafya Konuları belli oldu.Sizlere bu yazımızda TYT Coğrafya konuları hakkında bilgi vereceğiz.

 

İlk oturum olan ve katılımı zorunlu olan Temel Yeterlilik Testi’nde adaylara toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu 120 soru içerisinde 5 adet Coğrafya sorusu bulunmaktadır.

 

Adayların Temel Yeterlilik Testi puanlarının hesaplanabilmesi için Türkçe testinden veya Matematik testinden en az 0,5 net yapmaları gerekmektedir.

 

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe , Sosyal Bilimler; Tarih (5 soru),Coğrafya (5 soru),Felsefe (5 soru),Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5 soru) toplam 20 soru ve 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri; Fizik (7 soru),Kimya (7 soru),Biyoloji (6 soru) olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nin süresi 135 dakikadır.

 

Sosyal Bilimleri Testi Kapsamı ;Sosyal Bilimler Testi Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular sorulacaktır.

 

 

TYT COĞRAFYA KONULARI

Doğa ve İnsan

Dünya’nın Şekli ve Hareketleri

Coğrafi Konum ve Yerel Saatler

Harita Bilgisi

İklim Bilgisi

Atmosfer ve Sıcaklık

Basınç ve Rüzgarlar

Nemlilik ve Yağış

İklim Tipleri

Türkiye’nin İklimi

Yerin Yapısı ve Oluşum Süreci

Dış Kuvvetler

Türkiye’nin Yer Şekilleri

Doğadaki Üç Unsur : Su , Toprak ve Bitki

Nüfusun Gelişimi , Dağılışı ve Nitelikleri

Türkiye’nin Nüfus Özellikleri ve Nüfus Hareketleri

Küresel Ortam : Bölgeler ve Ülkeler

Çevre ve Toplum 

 

Uyarı: Yeni güncellenen sisteme göre düzenlenmiş olup, YKS sınav sistemine uygun konular yayınlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.