Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir ?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir ? 

 

YGS-LYS’nin öğrencileri fazla stres yaptırması , okul derslerinin önüne geçmesi gibi bazı sebeplerden dolayı kaldırılan sistemden sonra 12 Ekim 2017 tarihinde YÖK Başkanı tarafından duyurulan sistemin adıdır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, adaylar iki ayrı oturuma katılacaklardır. İlk oturumda, adaylar Temel Yeterlilik Testi’ni alacaklardır. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bu testte adaylara 40 Türkçe , 40 Matematik sorusu sorulacaktır.

Öğleden sonraki ikinci oturumda (Lisans Sınavı )  ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dair bilgisi esas alınacaktır.  Bu testte adaylara 40 Matematik,40 Fen Bilimleri , 40 Edebiyat-Coğrafya , 40 Sosyal Bilimler sorusu sorulacak. 

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Dil sınavı hariç Haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak iki oturumlu bir sınavla gerçekleşecektir. Yabancı Dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve soru sayısı 80 olacaktır